زندان اروپا ایران همکاری ایرانی صادرات

زندان: اروپا ایران همکاری ایرانی صادرات واردات اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی روحانی نباید تنها بماند

حسن روحانی با گزینش وزاریی همراه و همسو که حاضر باشند جهت تحقق برنامه‌های او و مطالبات مردم هزینه بدهند، می‌تواند هم کارایی دولت دوم خود را زیاد کردن دهد و هم ت

روحانی نباید تنها بماند

روحانی نباید تنها بماند

عبارات مهم : سیاسی

حسن روحانی با گزینش وزاریی همراه و همسو که حاضر باشند جهت تحقق برنامه های او و مطالبات مردم هزینه بدهند، می تواند هم کارایی دولت دوم خود را زیاد کردن دهد و هم تیمی منسجم جهت دفاع از دولت در برابر تخریب های مخالفان خود داشته باشد. این گونه بار مهم دفاع از دولت بر دوش تنها او نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، در حالی که حدود دو هفته تا مراسم تحلیف رییس جمهور باقی مانده، همچنان گمانه زنی ها راجع به ترکیب کابینه دولت دوازدهم ادامه داشته و هر روز اخبار ضد و نقیض و البته تایید نشده راجع به وزاری دولت بعدی مطرح می شود. این اخبار در حالی مطرح می شود که دولتی ها می گویند که رییس جمهور در حال ارزیابی از عملکرد وزرای دولت یازدهم و نظرخواهی از جریان های سیاسی متفاوت جهت گزینش وزرای تازه بوده و هنوز لیست وزرا تهیه نشده هست. البته بعضی وزرا خودشان اعلام کرده اند که در دولت بعدی حضور نخواهند داشت و بعضی هم گفته اند که نام آن ها در لیست وزاری پیشنهادی روحانی به مجلس وجود خواهد داشت.

روحانی نباید تنها بماند

در این بین اخباری هم از فشار بعضی گروه ها و جریان های سیاسی و بعضی نهادها بر روحانی جهت گزینش اعضای کابینه وجود دارد که محمدباقر نوبخت سخنگوی قوه مجریه در این باره می گوید:« روحانی بسیار مقاوم است و هیچ فشاری بر او موثر نخواهد بود. کابینه بدون توجه به هیچ فشاری و براساس مطالبات مردم شکل می گیرد و هیچ گونه حرف، اقدام و کنش سیاسی، غیرسیاسی و قضایی در تشکیل کابینه تاثیری نخواهد داشت.» دولتی ها تاکنون راجع به اسامی وزرای پیشنهادی حرفی نزده اند ولی رییس جمهور از عوض کردن نیمی از کابینه خبر داده و شاخص های مختلفی جهت وزرا از جمله «جوان تر بودن کابینه دوازدهم»، «اعتدال گرا» و « فراجناحی بودن کابینه» را مطرح کرده است.

روحانی در جلسه اخیر هیات دولت راجع به کابینه دوازدهم گفت:«بنده هم با افراد متفاوت در جناح های گوناگون اصولگرا، اصلاح طلب، میانه رو یا اعتدالیون مشورت کرده و نظرات آنها را جویا شده است ام و همچنین به دوستان دیگر هم گفتم اگر نظر خاصی نسبت به کابینه دوازدهم دارند، بگویند و این در حالی است که نظرات بعضی افراد در بعضی از روزنامه ها، سایت ها و رسانه ها منعکس شده است ولی در عین حال باید همه بدانند که دولت دوازدهم مانند دولت یازدهم، دولتی تک جناحی نبوده و فراجناحی خواهد بود.» رییس جمهوردر عین حال تاکید می کند که «افرادی که در دولت دوازدهم عهده دار مسئولیت می شوند باید خواسته و نظر اکثریت مردم که در انتخابات رای دادند را به طور کامل باور و قبول داشته باشند و اگر کسی اینطور نیست نمی تواند مسئولیت سنگین را برعهده بگیرد.»

حسن روحانی با گزینش وزاریی همراه و همسو که حاضر باشند جهت تحقق برنامه‌های او و مطالبات مردم هزینه بدهند، می‌تواند هم کارایی دولت دوم خود را زیاد کردن دهد و هم ت

نوبخت هم با اشاره به اینکه «رئیس جمهور اعتقاد است افراد معتدل چه اصولگرا و چه اصلاح طلب می توانند توازن را در کابینه برقرار کنند» می گوید که« شاخص اعتدال یکی از شاخصه هایی است که مدیر جمهور براساس آن تصمیم گیری می کند. وی به جریان اصولگرا هم اعتماد می کند و اگر افرادی از این جناح با دولت همفکر و همراه باشد آیا از آنها استفاده نشود؟»

با این وجود شاخصه های دیگری از جمله « همراهی و همدلی با دولت و رییس جمهور» و « آمادگی جهت هزینه دادن در دفاع از دولت» باید در گزینش اعضای کابینه مدنظر باشد. روحانی کمی بعد از انتخابات 29 اردیبهشت از همراه نبودن بعضی وزرا گلایه کرده بود. واقعیت هم همین بود؛ بعضی وزرا آنطور که باید حامی برنامه های دولت و مدافع رییس جمهور در برابر هجمه ها و حملات مخالفان دولت نبودند و بار مهم دفاع از دولت و پاسخ به تخریب ها را روحانی و جهانگیری بر عهده داشته و بعضی وزرا حاضر نبودند جهت دولت هزینه بدهند.

فعالان سیاسی نیز تاکید دارند که افرادی باید وارد کابینه شوند که به برنامه های رییس جمهور و مطالبات مردم اعتقاد داشته باشند و هزینه دفاع از دولت را بدهند. حسن رسولی فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو بنیاد باران با بیان اینکه «وزرایی باید جهت دولت دوازدهم گزینش شوند که هماهنگ با رییس جمهور بوده و آمادگی هزینه دهی در جهت تحقق برنامه ها و وعده های دولت را داشته باشند» می گوید: «کابینه مطلوب دولت دوازدهم کابینه ای خواهد بود که تک تک وزرا معیارهایی از قبیل کاردانی، کارآمدی، پاکدستی و مشهور بودن به مبارزه با فساد را داشته باشند. این وزرا باید اعتقاد به گفتمان سیاسی و انتخاباتی رییس جمهور و متعهد و مقید به دفاع از مواضع و نظر های دولت باشند.»

روحانی نباید تنها بماند

محمدجواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی و منتخب مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر هم راجع به لزوم همراهی همه اعضای کابینه و مدیران دولت با برنامه های رییس جمهور اظهار کرد: «آقای روحانی در این زمینه گلایه هایی دارند که کاملاً هم درست است ولی باید این گلایه را از خودشان داشته باشند. بخش های قابل توجهی از کابینه یازدهم، معاونان وزرا و استانداران نه تنها با روحانی همراه نبودند و باوری به برنامه های دولت نداشتند، بلکه همراه با رقیب او بودند. در این دوره باید از نیروهایی استفاده شود که توانایی و توانایی کافی را داشته و به لحاظ سیاسی برنامه های دولت را قبول داشته باشند و همچنین هزینه های مورد نیاز جهت حمایت از دولت را پرداخت کرده باشند.»

نجفقلی حبیبی فعال سیاسی اصلاح طلب هم با اشاره به اینکه«دولت فراجناحی در شرایطی موفق می شود که وزرا دنبال منافع ملی باشند نه منافع جناحی خود. اگر وزرا دنبال منافع جناحی خود باشند، در دولت کشمکش به وجود می آید که آخرش معلوم نیست چه می شود. باید دولت از مجموعه وزاری توانمند شکل گیرد که بتوانند با هم کار کنند. دولت باید خیلی مراقب باشد که درگیر کشمکش جناحی نشود. انسجام دولت جهت تحقق مطالبات مردم و حل پرسشها کشور مورد نیاز است.»

حسن روحانی با گزینش وزاریی همراه و همسو که حاضر باشند جهت تحقق برنامه‌های او و مطالبات مردم هزینه بدهند، می‌تواند هم کارایی دولت دوم خود را زیاد کردن دهد و هم ت

کمال الدین پیرموذن نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه «نباید از افراد دو شخصیتی در کابینه بهره برد»، خاطرنشان کرد: «از افرادی که در انتخابات شکست خورده اند نباید در سطح وزیر یا استاندار استفاده شود ولی از همه افراد صاحب خرد و مجرب جامعه می توان در سایر سطوح بهره برد… روحانی باید از کسانی استفاده کند که در ایام انتخابات اگر جهت رییس جمهور خودشان را قربانی نکردند، حداقل جهت او تب کرده باشند.»

علی محمد حاضری عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها با اشاره به اینکه «وزرای دولت دوازدهم باید خود را جزء کابینه ای بدانند که براساس مطالبات مردم در انتخابات 96 تشکیل شده است است» گفت: «کابینه دوازدهم باید متناسب با دو انتخابات سال 94 و 96 فهمیده شود. مدیر جمهور باید از افراد جوان، خوش فکر و کسانی که حاضرند هزینه بدهند استفاده کند. استفاده از افرادی که حتی حاضر نبودند در ستاد روحانی حضور یابند، به همراه مردم باشند ظلم به رای مردم هست. باید کسانی به کابینه بیایند که حاضر باشند جهت آرزوی بزرگ های مردم هزینه بدهند. روحانی هم باید ببیند که چه کسانی از وی حمایت کرده و از بین آنها نیروهای متعهد و کاردان را گزینش کند.»

روحانی نباید تنها بماند

مسلما ادامه حضور وزاریی که حاضر به دفاع از دولت نباشند نه تنها کارایی دولت را کم کردن می دهد، بلکه مردم را از رایی که داده اند مایوس خواهد کرد. رییس جمهور یا معاون اول او و تعداد معدودی از وزرا به تنهایی نمی توانند بار دولت را بر دوش بکشند و هر روز با مخالفان و تخریب گران گلاویز شوند. پرسش اینجاست آیا وزیری که از جناح حامیان دولت نبوده و در انتخابات جهت روحانی هزینه نداده است آیا در دولت دوازدهم حاضر است در برابر هجمه بعضی از دوستان جناح خود از دولت دفاع کند؟ چنین وزیری تا چه حد به مطالبات مردمی که به روحانی رای داده اند اعتقاد دارد؟ آیا این فرد حاضر است جهت دولت هزینه بدهد یعنی در برابر هجمه ها میدان را خالی نکند؟ آیا حاضر است در برابر خواسته های غیرقانونی بعضی نهادها و شخصیت ها بایستد و برنامه های دولت را ادامه دهد؟ آیا حاضر است به دفاع از دستاوردهای دولت بپردازد و اگر به این نتیجه رسید که به هر دلیلی نمی تواند برنامه های رییس جمهور را محقق کند، به میل خود جای خود را به فرد دیگری بدهد؟

از سویی این توصیه را باید در نظر گرفت که دیگر «دولت قبلی»، دولت یازدهم یعنی دولت خود حسن روحانی است نه دولتی با رویکرد و گرایش مخالف این دولت. دولت یازدهم وارث مشکلاتی بود که از دولت نهم و دهم به او رسیده بود و تلاش دولت در این چهار سال آواربرداری بود ولی دولت روحانی حالا دیگر تجربه چهار ساله داشته و مردم در دولت دوم او انتظار دارند که دستاوردهای برجام جهت آنها محسوس تر شده است و سنگینی پرسشها اقتصادی از جمله بیکاری و رکود (در بخش هایی از اقتصاد کشور) کمتر شود.

این خواسته ها و مطالبات به حق جامعه از دولت در حالی مطرح است که بعضی جریان ها در داخل کشور جهت زمین زدن دولت روحانی از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند. در کنار این مخالفان داخلی، حسن روحانی با کارشکنی های بعضی کشورهای حاشیه خلیج فارس و دولت ترامپ هم مواجه هست. همه این شرایط ایجاب می کند که کابینه ای یکدست، همراه و همدل با برنامه های روحانی که مردم به آن رای داده اند شکل بگیرد. دولت به وزاریی نیاز دارد که حاضر باشند جهت تحقق برنامه های دولت و مطالبات مردم هزینه بدهند و کمک روحانی باشند. روحانی نباید در کابینه خود تنها بماند.

واژه های کلیدی: سیاسی | برنامه | حسن روحانی | رئیس جمهور | رئیس جمهور | رییس جمهور | دولت روحانی | اعضای کابینه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs